top of page

 "Inženieris Mākslas akadēmijā, drag king un stand up komiķis - Mailo Šterns"

“Varbūt nebūs smieklīgi, un neviens nesmiesies, bet es vismaz izstāstīju savu stāstu,” savas domas par sieviešu stand up izrādēm atklāj Mailo.

mailo smaida.jpg

“Dzīvē sanāk piedzīvot dažādus kāpumus un kritumus. Tas rada idejas, tas rada stāstus, tāpēc man nekad nav bijis sarežģīti izdomāt, ko darīt un ko stāstīt, jo manas problēmas ir mana iedvesma.”

Kas ir Mailo?
Gay_Pride_Flag_edited.png

Kas ir Mailo?

Mailo var uzskatīt par performanču virtuozu. Auditorijas smiekli un spožās gaismas, kas pavērstas pret skatuvi, ir viņa dzinējspēks. To apliecina arī daudzie ampluā, kādos viņš ikdienā ir sastopams – no šarmanta donžuana kā drag king Emmanuels līdz stand up komiķim Latvijas sieviešu stand up trupas sastāvā. Taču sava laimes ceļa atrašana nav bijusi viegla – desmit gadi inženierijas jomā, sekojot sabiedrības izveidotajiem rāmjiem, no kuriem beidzot atrasta drosme izlauzties, uzsākot dvēselei tikamāko mākslinieka dzīvi un maģistrantūras studijas Latvijas Mākslas akadēmijā. Par drag king kultūras pievilcību un pirmsākumiem Latvijā, par sieviešu stand up, par izlaušanos no stereotipu rāmjiem – Mailo Šterns.

Kronis 2019

Kronis 2019

No Mailo var smelties drosmi, ka pievērsties savu mērķu īstenošanai nekad nav par vēlu. Lai gan viņš ir ieguvis bakalaura grādu inženierijā un vēlāk arī specializējies ārzemēs, iegūstot maģistru, pēc vairāk kā desmit gadiem šajā eksaktajā nozarē aktīvists pieņēma lēmumu atkal iekāpt studenta kurpēs un kļūt par “Wolt” kurjeru. “Man patīk mācīties,” ar pārliecību atzina nu jau 2.kursa Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantūras students. Par savu aicinājumu mākslas jomā Mailo uzskata sociāli aktīvu mākslu, kas aktualizē sabiedrībā aktuālas problēmas, citējot Mailo: “Mani aizrauj laikmetīgā māksla. Tajā klasiskajā – nu tur nav nekā interesanta.”

“Drag king ir iekšēja vajadzība izpaust savu maskulīno pusi,” citējot Mailo. Tas parasti izpaužas kā performances, ko sniedz sievietes, kas vizuāli ir pārtapušas par vīriešiem.

Par visām ģimenēm

Par visām ģimenēm

“Man ir sajūta, ka māksla Latvijā netiek atbalstīta. Lai parādītu sabiedrībai sociāli aktīvu mākslu, mēs par to maksājam. Nevis mums maksā, nevis nosedz kādas izmaksas, bet mēs paši par visu maksājam,” par savu jaunāko mākslas projektu izsakās Mailo.

Kas paslēpts “Victoria Secret” maciņā?

Izvelkot māsas atdoto rozā toņos krāsoto grimma maciņu, Mailo smejoties atzina: “Es sev pērku zobupastu un šampūnu, bet Emmanuelam ir vesela kosmētikas kolekcija. Viņš man diezgan dārgi izmaksā.”

Kur rodas Emmanuela ūsas?

Emmanuels bieži saņem komplimentus par savām dabiskā izskata ūsām. Lai panāktu naturālo izskatu, Mailo regulāri, apgriežot savus īstos matus, tos saglabā maisiņā, lai vēlāk ar noturīgu līmi pirms drag šoviem pielīmētu pie sejas.

Šis karogs jāturpina nest

Mailo: “Šis karogs ir jāturpina nest!”

Latvijā drag king aizsākās jau pirms 2019.gada, kad savas izrādes sniedza drag king Fonex Bang, bet tieši 2019.gadā notika pirmā drag king izrāde, kura sasniedza lielāku auditoriju un tika plašāk reklamēta. Par maģisko pārtapšanas brīdi performanču meistars uzskata darbu grimma studijā: “Tad, kad uzliek ūsas, mans tēls ir ieradies.Nemāku izskaidrot, kā tas notiek, varbūt pirms uzstāšanās man vēl ir mazliet stress, bet, kad uzkāpju uz skatuves, Emmanuels pārņem mani.”

 Drag king uzstāšanās var būt visnotaļ atšķirīgas – gan izlikšanās, ka izpildi kādu populāru dziesmu, gan komisks priekšnesums, kurā tiek iesaistīta publika, gan aizraujošas dejas. “Tas ir izpausmju kopums, ko es nedarītu ikdienā. Es kā Mailo neesmu tik drosmīgs, un drag palīdz izvilkt īpašības, kas man piemīt, bet, ko ikdienā nevar tik labi pamanīt,” adrenalīnu, ko gūst uz skatuves, raksturo drag king Emmanuels 

Stand up komiķis

Stand up mākslinieks

Klasiskā sieviešu stand up publika ir sievietes, arī feministes, kurām bieži vien ir grūti samierināties ar vīriešu radītajiem jokiem. “Ir jāmāk pasmieties par delikātām tēmām, piemēram, vardarbību pret sievieti, lai tas tiešām būtu smieklīgi. “Comedy Latvia” vīrieši ir paviesojušies pāris sieviešu stand up pasākumos, kur parādīja, ka nevar pat izteikt LGBTQ kā pienākas. Ja es esmu no LGBTQ kopienas, tad es par sevi un mums varu smieties, bet ir mazliet grūti, ja tas heteroseksuālais čalis kaut ko smejas. Tā vien gribas viņiem pateikt: “Nu cieni vismaz tos cilvēkus, par kuriem tu taisi tos jokus”,” savās pārdomās dalījās Mailo.

Video stāsts

"Drag king Emmanuele: “Tā ir iespēja atklāt, ka manī mīt vēl viens cilvēks”

bottom of page